Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i innych szkodników rzepaku
Jak wykazała lustracja polowa przeprowadzona przez naszego specjalistę na jednej z plantacji rzepaku w woj. kujawsko-pomorskim, także w tym regionie konieczne jest zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i innych szkodników rzepaku. Co zastał na polu Radosław Zarychta? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym.
Monitorowanie obecności szkodników rzepaku jesienią
Jak uczy nas doświadczenie, częste i wnikliwe lustracje polowe to pierwszy i zarazem kluczowy etap działań ochronnych. Informacje o szkodnikach atakujących młode rzepaki spływają do nas ze wszystkich regionów kraju. Pokazuje to, że problem jest powszechny i poważny.
Radosław Zarychta odwiedził plantację rzepaku w miejscowości Zegartowice w powiecie chełmińskim. Rośliny są dobrze rozwinięte (BBCH 19), ale także mocno uszkodzone przez żerujące szkodniki.
Jakie szkodniki atakują rzepak jesienią?
Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja licznym nalotom szkodników. Na plantacji widoczne są uszkodzenia roślin na skutek żerowania larw tantnisia krzyżowiaczka i gnatarza rzepakowca jak również mszyc i mączlików.
Nasz specjalista bez trudu odnalazł także licznych przedstawicieli sprawców tych uszkodzeń. W celu zabezpieczenia plantacji należy jak najszybciej przeprowadzić zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i pozostałych zauważonych tu szkodników rzepaku.
Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i innych szkodników rzepaku
Insektycydem, który zalecił Radosław Zarychta do jesiennej ochrony rzepaku jest INAZUMA 130 WG. Wielotorowy mechanizm działania tego środka, szerokie spektrum zwalczanych gatunków i potwierdzona wysoka skuteczność, sprawiają, że rolnicy bardzo cenią ten preparat. Dawka INAZUMY 130 WG zapewniająca efektywne zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i innych szkodników rzepaku powinna wynieść od 0,25 do 0,30 kg/ha. Wyższą dawkę stosujemy w przypadku stwierdzenia intensywnych nalotów.