Botryotinia fuckeliana, stadium konidialne Botrytis cinerea
Sprawca choroby zimuje w pozostawionych na plantacji porażonych częściach roślin bądź owocach.. Szara pleśń truskawek powoduje gnicie owoców.
Porażenie grzybem następuje już w czasie kwitnienia. Pierwsze objawy widoczne są w postaci pojawiających się na zdrowej tkance plam barwy brązowej. Wraz z rozwojem choroby przebarwienia zwiększają powierzchnię, a porażone fragmenty roślin brązowieją i zasychają. Objawy na zielonych owocach truskawek widoczne są w postaci plam barwy brunatnobrązowej. Z kolei na dojrzałych owocach pojawia się szary nalot. Objawy choroby rzadziej występują na liściach. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza z dużą ilością opadów oraz temperatura powyżej 15°C. W ciepłych i wilgotnych latach z dużą ilością opadów w okresie kwitnienia oraz dojrzewania owoców szara pleśń truskawki może prowadzić do znacznego spadku plonu nawet do 50%.
Czym zwalczać?
Frupica 440 SC
Yamato 303 SE
Fungicyd w formie zawiesinoemulsji, zawierającym substancje czynne w postaci mieszaniny cząstek stałych i małych kropli cieczy organicznej zawieszonych w fazie wodnej, o działaniu systemicznym, przeznaczonym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego w ochronie przed chorobami grzybowymi m.in. truskawki, poziomki, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej, agrestu, maliny, jeżyny, borówki wysokiej, winorośli oraz uprawianych pod osłonami ogórka, cukinii i roślin ozdobnych.
Więcej o szarej pleśni truskawki
Ochrona truskawek przed szarą pleśnią
Szara pleśń − najgroźniejsza choroba w uprawie truskawki
Frupica 440 SC, czyli ochrona truskawki w parze z jakością
Frupica 440 SC zwiększa zdolność przechowalniczą truskawki
Sumi Agro wprowadzi na rynek innowacyjny biofungicyd Mevalone