Choroby przechowalnicze jabłek – terpeny jako naturalna ochrona
Choroby przechowalnicze jabłek to jedno z kluczowych zagrożeń, przed którymi co roku stają producenci owoców. Ochrona fungicydowa sadów musi być skuteczna, ale nie może przy tym generować nadmiernej liczby pozostałości substancji czynnych w owocach. Jak zatem zaplanować ochronę, by osiągnąć oba te cele jednocześnie? Rozwiązaniem jest wykorzystanie terpenów.
Co to są terpeny?
Terpeny to substancje naturalnego pochodzenia, które znalazły zastosowanie w ochronie roślin przed chorobami. Substancje te pojawiały się już wcześniej, choćby w produktach nawozowych. Jednak opisy efektów ich stosowania były dość enigmatyczne i słabo udokumentowane naukowo.
Sytuacja ta zmieniła się wraz z pojawieniem się na rynku fungicydu opartego o terpeny. Mevalone to pierwszy produkt, w którym terpeny zostały zamknięte w formie zawiesiny kapsuł w cieczy do sporządzania zawiesiny wodnej, czyli w formulacji CS.
Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie właściwości terpenów w kierowany i efektywny sposób. Terpeny: eugenol, geraniol i tymol to substancje lotne, których uwalnianie musi być kontrolowane, gdyż w przeciwnym wypadku nie wywołają one oczekiwanych skutków.
Terpeny w formulacji CS pozostają zamknięte w kapsułach do czasu wystąpienia warunków odpowiednich do ich działania. Uwalnianie terpenów z kapsuł odbywa się stopniowo, co zapewnia długotrwałą ochronę, ale może być czasowo wstrzymane gdy warunki zmienią się na niekorzyść.
Mechanizm ten sprawia, że substancje czynne fungicydu Mevalone są niejako uaktywniane automatycznie w czasie, w którym mogą działać najskuteczniej.
Terpeny w ochronie roślin sadowniczych – choroby przechowalnicze jabłek
Terpeny takie jak: eugenol, geraniol i tymol są szczególnie cenne dla producentów jabłek. Substancje te skutecznie zwalczają bowiem choroby przechowalnicze jabłek. Gorzka zgnilizna jabłek i szara pleśń mogą w znacznym stopniu uszczuplić plon, rozwijając się już w magazynach. Infekcja jednak następuje znacznie wcześniej. Dlatego, niezależnie od technologii wykorzystywanej do przechowywania jabłek, tak ważne jest zabezpieczenie owoców jeszcze przed zbiorem.
Co ważne w kontekście, jaki stwarzają choroby przechowalnicze jabłek, Mevalone ma niebywale krótki, bo tylko jednodniowy okres karencji. Pozwala to na prowadzenie ochrony fungicydowej sadu w oparciu o występujące zagrożenia, niemal do ostatnich chwil przed zbiorem. Mevalone nie generuje także pozostałości substancji czynnych w owocach. Te niebagatelne korzyści wynikają z naturalnego pochodzenia terpenów.
Naturalna ochrona przed chorobami skuteczna jak konwencjonalne fungicydy
Właściwości wyniszczające patogeny i wpierające mechanizmy obronne roślin, którymi charakteryzują się terpeny zawarte w fungicydzie Mevalone zostały potwierdzone w badaniach prowadzonych pod nadzorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Wykazały one jednoznacznie, że ochrona, jaką zapewniają naturalne substancje czynne fungicydu Mevalone nie ustępuje skuteczności konwencjonalnych fungicydów.
Zwalczanie patogenów powodujących choroby przechowalnicze jabłek produktem Mevalone jest skuteczne. Dodatkowo brak pozostałości substancji czynnych znacząco ułatwia planowanie ochrony sadu przed szkodnikami i chorobami na wcześniejszych etapach.