Maruna bezwonna
Typ agrofaga: Chwast
Tripleurospermum maritimum
Maruna bezwonna – opis
Maruna bezwonna to owadopylna roślina jednoroczna lub bylina z rodziny astrowatych. Z wyglądu przypomina rumianek, jednak w porównaniu do niego nie wydziela żadnego zapachu.
Jak rozpoznać marunę bezwonną?
Łodyga maruny bezwonnej jest wzniesiona lub podnosząca się. Dorasta do wysokości 30–60 cm. Liście ułożone są skrętolegle, o nitkowatych, ostro zakończonych odcinkach. Łatki liści są krótsze i grubsze niż w przypadku rumianku pospolitego. Kwiaty tworzą koszyczki o średnicy do 3,5 cm z żółtymi kwiatami rurkowatymi i białymi języczkowatymi. Dno kwiatowe jest w środku pełne. Owocem jest pomarszczona niełupka o długości do 2,5 cm.
Miejsce występowania maruny bezwonnej
Maruna bezwonna występuje na siedliskach ruderalnych i segetalnych – spotkać ją można w ogrodzie, na miedzach, gruzowiskach i polach uprawnych. Kwitnie w okresie od czerwca do października.
Kiedy może się pojawić maruna bezwonna?
Nasiona maruny bezwonnej mogą kiełkować w szerokim zakresie temperatur – od 5 do 35°C.
Szkodliwość maruny bezwonnej – szkodliwość
Jedna roślina maruny bezwonnej jest w stanie wytworzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, które zachowują zdolność kiełkowania do 10 lat.
Jak zapobiec rozwojowi maruny bezwonnej?
Ograniczanie liczebności maruny bezwonnej polega na bronowaniu gleby oraz wykonywaniu jesiennej podorywki. Ważne jest również racjonalne nawożenie i stosowanie czystego materiału siewnego.
Jak zwalczyć marunę bezwonną?
Aby zwalczyć marunę bezwonną, poza działaniami zapobiegawczymi należy stosować również herbicydy. Warto pamiętać, że aby środek chwastobójczy działał prawidłowo – trzeba przestrzegać wszelkich zaleceń producenta.
Skuteczne herbicydy na marunę bezwonną
Do zwalczania maruny bezwonnej należy zastosować odpowiednio dobrane środki chwastobójcze. Przykładowo w kukurydzy warto zastosować herbicyd doglebowy Tonale, zawierający aż 3 substancje czynne, a po wschodach Click Premium.
W jakich uprawach rozwija się maruna bezwonna?
Maruna bezwonna może się pojawić zwłaszcza w uprawach zbóż, rzepaku, buraków, kukurydzy, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Przyczyny rozwoju maruny bezwonnej
Maruna bezwonna preferuje gleby ciepłe, wilgotne, bogate w składniki pokarmowe, o niskiej zawartości wapnia. Jej nasiona przenoszą się na pobliskie pola wraz z wiatrem, dlatego rozprzestrzenianiu sprzyja wietrzna pogoda.
Jakie są skutki rozwoju maruny bezwonnej?
Maruna bezwonna, konkurując z roślinami uprawnymi o składniki mineralne, może doprowadzić do wyjałowienia gleby, co przekłada się na znaczny spadek plonu – nawet o 30%.
Maruna bezwonna – czym zwalczać
Maruna bezwonna – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Maruna bezwonna?