Rumian polny

Rumian polny

Typ agrofaga: Chwast

Anthemis arvensis

Rumian polny – charakterystyka

Rumian polny jest pospolitym chwastem jednorocznym, występującym w formie ozimej lub jarej. W porównaniu do rumianku polnego jest bezzapachowy.

Jak rozpoznać rumian polny?

Rumian polny osiąga 15–50 cm wysokości. Siewka ma brunatną łodyżkę podliścieniową i grube, mięsiste, owalne liścienie bez ogonka. Pierwsze liście są naprzeciwległe, pierzastodzielne o lancetowatych odcinkach, z włoskami po obu stronach.

Rumian polny – wygląd

Rumian polny ma pierzastodzielne, owłosione liście, a kwiaty są zebrane w koszyczki kwiatostanowe z białymi brzeżnymi kwiatami i żółtymi wewnętrznymi rurkowatymi.

Miejsce występowania rumianu polnego

Rumian polny zazwyczaj porasta gleby lekkie, piaszczyste, gliniaste. Jest traktowany jako roślina wskaźnikowa gleb kwaśnych – ubogich w wapń.

Kiedy może się pojawić rumian polny?

Rumian polny rośnie od października do września, kiedy temperatura wynosi co najmniej 2–5°C, optymalnie 13°C.

Szkodliwość rumianu polnego

Rumian polny konkuruje z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe, wodę i światło, których pobiera bardzo dużo ze względu na szybki rozwój.

Rumian polny – zapobieganie

Aby zapobiegać rozwojowi rumianu polnego, należy dbać o właściwy odczyn gleby i zrównoważone nawożenie wapniem.

Rumian polny – zwalczanie

W celu zwalczenia rumianu polnego konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych herbicydów. Ważne, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Skuteczny oprysk na rumian polny

Do zwalczania rumianu polnego warto postawić na herbicydy powschodowe. Przykładowo w kukurydzy skutecznym środkiem jest Click Premium, który zawiera dwie substancje aktywne, by z maksymalną skutecznością podołać zadaniu.

Jakie uprawy atakuje rumian polny?

Rumian polny występuje w wielu uprawach, głównie w kukurydzy, ale może pojawić się także w zbożach, roślinach okopowych i rzepaku.

Przyczyny rozwoju rumianu polnego

Rumian polny zazwyczaj rozwija się na glebach słabszych, ubogich w wapń.

Skutki rozwoju rumianu polnego

Rozwój rumianu polnego w uprawach może doprowadzić do znacznego obniżenia jakości i wysokości plonów na skutek niedoboru składników pokarmowych, wody czy światła.

Rumian polny – czym zwalczać

Rumian polny – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Rumian polny?